Konaklama Tesisi Nedir?

Konaklama tesisi nedir sorusunun yanıtı vermeden önce belli başlı bazı hususların altını özellikle çizmek gerekir. Bunun temel nedeni ise konunun daha iyi anlaşılması içindir. Genel olarak ele alındığında konaklama insanların en temel gereksinimleri içinde barınma ana başlığının alt başlığıdır. Buradan yola çıkarak yazının en başına dönerek konaklama tesisi nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılır. İnsanların hangi nedenden ötürü olursa olsun, kısa ya da uzun süreli olarak yaşadığı yer dışında ücret karşılığında kaldığı işletmelere bu isim verilir.  Turizm tesisi olarak adlandırılır.

Kapsam kendi içinde aşağıda verilen detaylarından da net biçimde anlaşılacağı gibi son derece geniştir.  Konaklama tesisi olarak hizmet veren işletmeler farklı kapasite ve özelliklerde olabilirler. Bu durum tamamen firma sahibinin maddi durumu ve tercihi ile doğrudan alakalıdır. Burada şu hususa da değinmek gerekir. İşletmenin türü, verdiği hizmet ne olursa olsun hedef kitle değişse de amaç aynıdır. O ise tesislerinde kalan bireylerin en iyi biçimde ağırlanmasıdır.

 Konaklama Nedir? 

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi artık konaklama nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Konaklama sözcüğünün kökeni herhangi ihtiyaçtan dolayı yaşanılan yer dışında başka yerde barınma, kalma anlamına gelir. Burada ihtiyaç ne olursa olsun kişiler dışarıda sokakta kalamayacakları için doğal olarak kendilerine en uygun olan konaklama tesisi bularak orada gerekli olduğu kadar kalırlar. Konaklanan tesisi gelmeden insanlar araştırarak kimi zaman kendilerine en uygun olan işletmeyi bulurlar.

Konaklama Tesisi İşletmelerinin Özellikleri Nelerdir?

Bu konuda verilmesi gereken diğer olgu ise konaklama tesisi olarak hizmet veren işletmelerin özelliklerinin neler olduğudur. Hemen bu konuda bilgiler verelim. Konaklama tesisinde işletmelerin özellikleri biraz da yıldız sayısına göre belirlenir. 1 yıldızlı otel tesisi, 2 yıldızlı olanı, 3 yıldızlı olan konaklama tesisleri, 4 yıldızlı olan konaklama yerleri, 5 yıldızlı olanları gibi farklı tesisler vardır. Burada yıldız sayısı aynı zamanda işletmenin özelliklerini de belirler. Yıldız sayısı yükseldikçe kalite de doğal olarak artar. Burada özellikler ile kast edilen yatak kapasitesi, yatak sayısı, otel bünyesinde bulunması gereken alanlar( açık yüzme havuzu, SPA, kapalı yüzme havuzu vb.) gibidir. Ayrıca yasal mevzuatlar gereğince tüm konaklama tesislerinde otelin yapısına göre en az engelli odası olmalıdır.

Odalar tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ya suit tarzında aile odası biçiminde olabilir. Kimi otellerde özel balayı odaları da vardır. Özellikle İstanbul kentinde bu alanda çok farklı kesimlerin beğeni ve gereksinimlerine hitap eden turizm tesisi olan işletmeler vardır. Burada her otelin kendisine ait hedef kitlesi olduğunu yeniden anımsatmak gerekir. Bu hedef kitlesi ve bulunulan konuma göre konaklama tesisinin özellikleri değişiklik gösterir. Konaklama tesisi özellikleri geniş skalada yer alır.

Konaklama Seçiminde Lokasyon Ve İklimin Önemi Nedir?

Konaklama tesisi seçiminde elbette gerek iklim gerek ise lokasyon son derece önemlidir. Neden önemlidir sorusuna verilebilecek yanıt ise şöyledir:

 • Kişiler hangi mevsimde tatil yapacaklarına karar vermeli ona göre konaklama tesisi seçmelidir. Yani yaz aylarında dağ oteli, kış aylarında plaj otelleri seçilmemelidir.
 • Kişiler kendi zevklerine, tercihlerine göre konaklama mekanı seçmelidir. Bu hangi nedenden ötürü olursa olsun otelde kalınacağı zaman geçerlidir.
 • Burada yine kişinin kendisine sorması gereken diğer soru da şudur? Kent merkezinde mi yoksa gözlerden uzak yerde mi konaklama yapmak istiyor. Lokasyon konusu tam da burada önem arz eden olgudur.
 • Eğer tatil için gidiliyor ise kişinin hayalinde olan tatil nedir. Nasıl bir konaklama tesisi onu mutlu edecektir?
konaklama tesisi özellikleri

konaklama tesisi özellikleri

Konaklama Tesisi Tür Ve Çeşitleri Nelerdir?

Konaklama tesisi olarak insanların karşısına aşağıda detayları verildiği gibi çok sayıda seçenek çıkar. Burada turizm tesisi olan yerler kendi içinde iki biçimdedir. Bunlardan bir tanesi Belediye Belgeli işletmelerdir. Bir diğeri ise Turizm Bakanlığı belgeli olanlardır. Her ikisinin de kendi içinde farklılıkları ve özellikle vardır.

Belediye Belgeli işletmeler standart prosedürler ile çalışırlar. Turizm Bakanlığı belgeli işletmelerin kendilerine göre bazı tesis avantajları vardır. Bunların başlıca olanları şunlardır:

 • Personel avantajları
 • Vergiden muaf olma
 • Uygun faizli turizm kredileri
 • Enerji destekleri
 • Turizm teşviki ve hibelerinden faydalanma
 • Su faturalarının alt birimden ödenmesi
 • Haberleşmede sağlanan avantajlar
 • Özel işletme kredileri
 • Her türden taşınmaz malın turizm amaçlı olarak kullanımı

Bunlar bu tarz konaklama işletmelerine sağlanan başlıca avantajlar olarak ifade edilebilir.

Otel Nedir? Kaç Çeşit Otel Vardır?

Şimdi artık konaklama tesisi türleri hakkında detaylı bilgiler verelim

Butik Oteller:

Bazı insanlar tatillerini daha farklı geçirmek ister. Gürültüden kalabalıktan uzak tatil geçirmek isterler. İşte bu tarz tatil ya da konaklama tesisini arayanlar için butik oteller idealdir. Her bir odası farklı konseptte olan az odası olan işletmelerdir.

Yıldızlı Oteller

Butik oteller ile kıyaslandığında bu tarz olan konaklama tesisi yıldız sayısına göre çok daha fazla yatak kapasitesine sahiptir. Odalarda bulundurulması gereken yıldız sayısına göre ürünler vardır. Asansör vb. şeylerin de otellerde bulunması gerekir.

Termal Oteller

Özellikle ülkemizde birçok insanın konaklama tesisi  tercihi termal otellerdir. İçlerinde şifalı kaplıca suları bulunur. Sağlık turizmi açısından da önemli olan işletmelerdir. Termal otellerde konaklama yaparken insanların karşısına çok sayıda otelin yapısına göre seçenek çıkar.

İslami Oteller

İslami usullere göre dizaynı yapılmış özel konseptte kadınların ayrıca rahatça hareket edebileceği mekanları olan konaklama tesisleridir.

Her Şey Dahil Oteller

Konaklama tesisi olarak hizmet veren işletmelerin büyük çoğunluğu oda kahvaltı ya da yarım pansiyon tarzında ya da sadece oda olarak hizmet verir. Her şey dahil olan otellerde ise otelde konaklama yeme içme varsa sosyal tesisleri yani SPA gibi alanlarından yararlanmak mümkündür. Sınırsız yemek ve içecek olanağı vardır. Kısaca yok yoktur.

Motel Nedir?

Konaklama tesisi içinde farklı türden konaklama yerleri insanların karşısına çıkıyor. Amerikan filmlerinde sıkça insanların karşısına çıkan motel de bir tür konaklama tesisidir. Lakin en temel farkı yol boylarında araçları ile kalacak kişilere hitap eden mekanlar olmasıdır. Ülkemizde de özellikle dinlenme tesisleri içinde yer alan moteller vardır.

konaklama

konaklama

Hotel Nedir?

Konaklama tesisi denilince ana gelen işletme hoteldir. Otel sözcüğü ile eş anlamlıdır. Hangi nedenden ötürü olursa bulunduğu yer dışında başka yerde konaklama yapacak kişilere hitap eden mekanlardır. Barınma, yeme içme gibi olanakları müşteriye sunarlar. Üstte de ifade edildiği gibi farklı türleri vardır.

Pansiyon Nedir?

Konaklama tesisi denilince pansiyonlar da ilk akla gelenler arasındadır. Pansiyonlar ekonomik temel barınma gereksinimine yanıt veren işletmelerdir. Evden dönüştürülürler. Kimi pansiyonlarda banyo gibi alanlar ortaktır. Uzun süre için bir yerde kalacaklar için en ucuz konaklama tesisi olduğu net biçimde söylenebilir.

Kamping Nedir?

Konaklama tesisi olarak hizmet veren yerler arasında kamping son derece özel yerde bulunur. Kişiler kamp alanına kendi çadırlarını getirir. Ya da orada olan çadırları kiralarlar. Her şeylerini bu tarz konaklama tesisi içinde kendileri karşılar. Tuvalet, duş ortaktır.

Tatil Köyü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tatil köyü konaklama tesisi olarak hizmet veren yerler içinde çok daha başka br yerdedir. Kendi alanı içinde özel olarak konaklama için evler villalar yer alır. Yine bu tatil köyünün içinde tenis kortu, at çiftliği, futbol sahası, basketbol alanı, yüzme havuzları, voleybol alanı gibi yerler bulunur. Bu tür olan konaklama tesisi insanlar tarafından ağırlıklı olarak yaz aylarında tercih edilirler. Buralarda otelin kendi kararına göre tam pansiyon, yarım pansiyon gibi konaklama seçenekleri mevcuttur. Büyüklükleri de farklılık gösterir.

Dağ Evi Nasıl Bir Hizmet Verir?

Dağ evi konaklama mekanı özelikle kış aylarında hizmet verir. Kış ayları için ideal yerlerdir. Ağaç tek katlı evlerden oluşurlar. Bazılarında yüzme havuzu, jakuzi de bulunur. Özel konaklama tesisi sınıfı içinde yer alırlar. Bünyelerinde jeneratör vb. şeyler bulunur. Bulunulan yere göre kış sporları öğrenmek isteyenler için de doğru adrestir.

Hosteller Nedir?

Konaklama tesisi olarak dünyanın pek çok ülkesinde ve başta İstanbul olmak üzere diğer büyükşehirlerde hosteller vardır. Hosteller en ucuz konaklama yerleridir. Ortak alanda kalınır. Her şey mekanda ortaktır. Genelde ranzalar vardır.

Turizm İle Konaklama

Turizm ile konaklama arasında doğrudan bağlantı vardır. Turizm olgusu içinde her ne kadar bölgeye günübirlik gelenler olsa da konaklama olgusu olmazsa olmazlardandır. Turizm her mevsimi her dönemi kapsar. O yüzden de konaklamadan ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Bir diğer yazımızı okumak için linke tıklayınız: https://lossperahotel.com/ekoturizm-nedir/